Image for SSQ-150-04-T-T is not available
SSQ-150-04-T-T
DigiKey Part Number
SSQ-150-04-T-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSQ-150-04-T-T
Description
CONN RCPT 150POS 0.1 TIN PCB
Detailed Description
150 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
SSQ-150-04-T-T Models
Category
Termination
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.584" (14.83mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
465VAC, 655VDC
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)