Image for SSQ-150-03-S-T is not available
SSQ-150-03-S-T
DigiKey Part Number
SSQ-150-03-S-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSQ-150-03-S-T
Description
CONN RCPT 150POS 0.1 GOLD PCB
Detailed Description
150 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SSQ-150-03-S-T Models
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
465VAC, 655VDC
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)