Image for SSQ-150-02-F-T is not available
SSQ-150-02-F-T
DigiKey Part Number
SSQ-150-02-F-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSQ-150-02-F-T
Description
CONN RCPT 150POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSQ-150-02-F-T Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.194" (4.93mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
465VAC, 655VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
3
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)