Image for SSQ-105-02-F-D-RA-010 is not available
SSQ-105-02-F-D-RA-010
DigiKey Part Number
SSQ-105-02-F-D-RA-010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSQ-105-02-F-D-RA-010
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSQ-105-02-F-D-RA-010 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.195" (4.95mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
9
Voltage Rating
465VAC, 655VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)