Image for SQW-150-01-L-T is not available
SQW-150-01-L-T
DigiKey Part Number
SQW-150-01-L-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQW-150-01-L-T
Description
CONN RCPT 150POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SQW-150-01-L-T Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3.8A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
3
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)