SNT-100-YW-H
DigiKey Part Number
SNT-100-YW-H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SNT-100-YW-H
Description
SHUNT JUMPERS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Yellow Open Top 0.100" (2.54mm) Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SNT-100-YW-H Models
Category
Height
0.240" (6.10mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Color
Yellow
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Open Top
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Gender
Female Sockets
Current Rating (Amps)
4.3A per Contact
Number of Positions or Pins (Grid)
2 (1 x 2)
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)