SEAM-50-01-L-06-2-RA-GP-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
300 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount, Right Angle Gold
SEARAY
SEAM-50-01-L-06-2-RA-GP-K-TR
DigiKey Part Number
SEAM-50-01-L-06-2-RA-GP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-01-L-06-2-RA-GP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 300P R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAM-50-01-L-06-2-RA-GP-K-TR Models
Category
Number of Rows
6
Features
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Height Above Board
0.311" (7.90mm)
Number of Positions
300
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)