QTS-025-01-L-D-A-GP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for QTS-025-01-L-D-A-GP is not available
QTS-025-01-L-D-A-GP
DigiKey Part Number
QTS-025-01-L-D-A-GP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QTS-025-01-L-D-A-GP
Description
CONN HDR 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
QTS-025-01-L-D-A-GP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Mating Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.160" (4.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)