QTH-030-08-H-D-A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 329
Datasheet
In Stock: 29
Datasheet
Image for QTH-030-08-H-D-A is not available
QTH-030-08-H-D-A
DigiKey Part Number
QTH-030-08-H-D-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QTH-030-08-H-D-A
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QTH-030-08-H-D-A Models
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
30mm
Number of Positions
60
Height Above Board
1.151" (29.24mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)