QTH-020-01-H-D-DP-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for QTH-020-01-H-D-DP-K-TR is not available
QTH-020-01-H-D-DP-K-TR
DigiKey Part Number
612-QTH-020-01-H-D-DP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QTH-020-01-H-D-DP-K-TR
Description
0.50 MM Q STRIP HIGH-SPEED GROUN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Differential Pair Array, Male Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
QTH-020-01-H-D-DP-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Ground Bus (Plane), Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Male
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.160" (4.06mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)