QTH-020-01-F-D-DP-A-K
DigiKey Part Number
SAM11618-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QTH-020-01-F-D-DP-A-K
Description
CONN DIFF ARRAY PLG 40P SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Differential Pair Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QTH-020-01-F-D-DP-A-K Models
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Male
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.160" (4.06mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)