QSS-025-02-L-D-RA-LS1
DigiKey Part Number
QSS-025-02-L-D-RA-LS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSS-025-02-L-D-RA-LS1
Description
CONN SOCKET 50POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
QSS-025-02-L-D-RA-LS1 Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Ground Bus (Plane), Mating Flange
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Height Above Board
0.328" (8.33mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.025" (0.64mm)