QSS-025-02-F-D-RA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 8
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
In Stock: 0
Datasheet
Image for QSS-025-02-F-D-RA is not available
QSS-025-02-F-D-RA
DigiKey Part Number
QSS-025-02-F-D-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSS-025-02-F-D-RA
Description
CONN SOCKET 50POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
QSS-025-02-F-D-RA Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Ground Bus (Plane)
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Height Above Board
0.328" (8.33mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.025" (0.64mm)