QSS-025-01-F-D-A-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 118
Datasheet
Image for QSS-025-01-F-D-A-TR is not available
QSS-025-01-F-D-A-TR
DigiKey Part Number
QSS-025-01-F-D-A-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSS-025-01-F-D-A-TR
Description
CONN SOCKET 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
QSS-025-01-F-D-A-TR Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.143" (3.63mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.025" (0.64mm)