QSH-020-01-F-D-DP-A-L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for QSH-020-01-F-D-DP-A-L is not available
QSH-020-01-F-D-DP-A-L
DigiKey Part Number
QSH-020-01-F-D-DP-A-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSH-020-01-F-D-DP-A-L
Description
CONN DIFF ARRAY RCP 40P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
QSH-020-01-F-D-DP-A-L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Latches
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Differential Pair Array, Female
Mated Stacking Heights
5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.128" (3.25mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)