QFS-052-04.25-L-D-PC4-P-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
112 (104 + 8 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
QFS-052-04.25-L-D-PC4-P-TR
DigiKey Part Number
QFS-052-04.25-L-D-PC4-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFS-052-04.25-L-D-PC4-P-TR
Description
CONN RCPT 104POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
QFS-052-04.25-L-D-PC4-P-TR Models
Features
Ground Bus (Plane), Pick and Place, Power Pins (8)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 14mm
Number of Positions
112 (104 + 8 Power)
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)