QFS-026-04.25-L-D-RF2-P-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Image for QFS-026-04.25-L-D-RF2-P-TR is not available
QFS-026-04.25-L-D-RF2-P-TR
DigiKey Part Number
QFS-026-04.25-L-D-RF2-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFS-026-04.25-L-D-RF2-P-TR
Description
CONN RCPT 52POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 (52 + 4 RF Jacks) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QFS-026-04.25-L-D-RF2-P-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), RF Jacks (4), Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 14mm
Number of Positions
56 (52 + 4 RF Jacks)
Height Above Board
0.293" (7.45mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)