QFS-026-04.25-L-D-PT4
DigiKey Part Number
SAM15508-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFS-026-04.25-L-D-PT4
Description
CONN RCPT 52POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 (52 + 8 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QFS-026-04.25-L-D-PT4 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Ground Bus (Plane), Power Pins (8)
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 14mm
Number of Positions
60 (52 + 8 Power)
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)