Image for PTHF-110-03-M-Q-368 is not available
PTHF-110-03-M-Q-368
DigiKey Part Number
612-PTHF-110-03-M-Q-368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTHF-110-03-M-Q-368
Description
2.00 MM PC/104-PLUS SELF-NESTING
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTHF-110-03-M-Q-368 Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Connector Type
Insulation Color
Black
Contact Type
Forked
Insulation Height
0.368" (9.35mm)
Style
Board to Board
Contact Length - Post
0.482" (12.24mm)
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
4
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)