PLCC-044-F-N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 3.031
Datasheet
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 750
Datasheet
44 (4 x 11) Pos PLCC Socket Gold Surface Mount
PLCC-044-F-N
DigiKey Part Number
SAM15737-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLCC-044-F-N
Description
CONN SOCKET PLCC 44POS GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mounting Type
Surface Mount
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Closed Frame
Series
Termination
Solder
Packaging
Tube
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Post
Tin
Type
PLCC
Contact Material - Post
Beryllium Copper
Number of Positions or Pins (Grid)
44 (4 x 11)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating
Gold
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Resistance
10mOhm