Image for MTSW-220-12-T-D-840-LL is not available
MTSW-220-12-T-D-840-LL
DigiKey Part Number
612-MTSW-220-12-T-D-840-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-220-12-T-D-840-LL
Description
CONN HEADER VERT 40POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.200" (5.08mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-220-12-T-D-840-LL Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.840" (21.34mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A