Image for MTSW-210-10-G-S-590 is not available
MTSW-210-10-G-S-590
DigiKey Part Number
612-MTSW-210-10-G-S-590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-210-10-G-S-590
Description
CONN HEADER VERT 10POS 5.08MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.200" (5.08mm)
EDA/CAD Models
MTSW-210-10-G-S-590 Models
Category
Contact Length - Mating
0.590" (14.99mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A