Image for MTSW-208-07-G-D-205 is not available
MTSW-208-07-G-D-205
DigiKey Part Number
612-MTSW-208-07-G-D-205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-208-07-G-D-205
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.200" (5.08mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.205" (5.21mm)
Series
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A