Image for MTSW-206-07-T-Q-110-RA is not available
MTSW-206-07-T-Q-110-RA
DigiKey Part Number
612-MTSW-206-07-T-Q-110-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-206-07-T-Q-110-RA
Description
CONN HEADER R/A 12POS 5.08MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.200" (5.08mm)
EDA/CAD Models
MTSW-206-07-T-Q-110-RA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.110" (2.79mm)
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.320" (8.13mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A