Image for MTSW-204-07-G-S-180 is not available
MTSW-204-07-G-S-180
DigiKey Part Number
612-MTSW-204-07-G-S-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-204-07-G-S-180
Description
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.200" (5.08mm)
EDA/CAD Models
MTSW-204-07-G-S-180 Models
Category
Contact Length - Mating
0.180" (4.57mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A