Image for MTSW-150-24-G-S-230 is not available
MTSW-150-24-G-S-230
DigiKey Part Number
612-MTSW-150-24-G-S-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-150-24-G-S-230
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-150-24-G-S-230 Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A