Image for MTSW-150-12-G-S-775 is not available
MTSW-150-12-G-S-775
DigiKey Part Number
612-MTSW-150-12-G-S-775-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-150-12-G-S-775
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-150-12-G-S-775 Models
Category
Contact Length - Mating
0.775" (19.69mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A