Image for MTSW-150-09-T-S-485 is not available
MTSW-150-09-T-S-485
DigiKey Part Number
612-MTSW-150-09-T-S-485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-150-09-T-S-485
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-150-09-T-S-485 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.485" (12.32mm)
Series
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A