Image for MTSW-150-09-T-D-440 is not available
MTSW-150-09-T-D-440
DigiKey Part Number
612-MTSW-150-09-T-D-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-150-09-T-D-440
Description
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 100 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-150-09-T-D-440 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Series
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A