Image for MTSW-150-09-G-S-470 is not available
MTSW-150-09-G-S-470
DigiKey Part Number
612-MTSW-150-09-G-S-470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-150-09-G-S-470
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-150-09-G-S-470 Models
Category
Contact Length - Mating
0.470" (11.94mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.160" (4.06mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A