Image for MTSW-150-07-G-S-125 is not available
MTSW-150-07-G-S-125
DigiKey Part Number
612-MTSW-150-07-G-S-125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-150-07-G-S-125
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-150-07-G-S-125 Models
Category
Contact Length - Mating
0.125" (3.18mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.205" (5.21mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A