Image for MTSW-140-27-G-S-1000 is not available
MTSW-140-27-G-S-1000
DigiKey Part Number
MTSW-140-27-G-S-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-140-27-G-S-1000
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-140-27-G-S-1000 Models
Category
Contact Length - Mating
1.000" (25.40mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Series
Overall Contact Length
1.330" (33.78mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A