MTSW-136-12-S-S-280
DigiKey Part Number
612-MTSW-136-12-S-S-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-136-12-S-S-280
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-136-12-S-S-280 Models
Category
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.650" (16.51mm)
Series
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A