Image for MTSW-135-21-T-D-1040 is not available
MTSW-135-21-T-D-1040
DigiKey Part Number
612-MTSW-135-21-T-D-1040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-135-21-T-D-1040
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 70 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-135-21-T-D-1040 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
1.040" (26.42mm)
Series
Contact Length - Post
0.290" (7.37mm)
Overall Contact Length
1.430" (36.32mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A