Image for MTSW-132-09-S-D-490 is not available
MTSW-132-09-S-D-490
DigiKey Part Number
612-MTSW-132-09-S-D-490-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-132-09-S-D-490
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-132-09-S-D-490 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.490" (12.45mm)
Series
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A