Image for MTSW-132-09-L-T-440 is not available
MTSW-132-09-L-T-440
DigiKey Part Number
612-MTSW-132-09-L-T-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-132-09-L-T-440
Description
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 96 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-132-09-L-T-440 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Series
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A