Image for MTSW-132-09-G-T-120 is not available
MTSW-132-09-G-T-120
DigiKey Part Number
612-MTSW-132-09-G-T-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-132-09-G-T-120
Description
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 96 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-132-09-G-T-120 Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.510" (12.95mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A