Image for MTSW-130-13-G-T-1000 is not available
MTSW-130-13-G-T-1000
DigiKey Part Number
612-MTSW-130-13-G-T-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-130-13-G-T-1000
Description
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 90 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-130-13-G-T-1000 Models
Category
Contact Length - Mating
1.000" (25.40mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A