Image for MTSW-130-10-G-D-550-LL is not available
MTSW-130-10-G-D-550-LL
DigiKey Part Number
612-MTSW-130-10-G-D-550-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-130-10-G-D-550-LL
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 60 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-130-10-G-D-550-LL Models
Category
Contact Length - Mating
0.550" (13.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A