Image for MTSW-130-08-G-D-325 is not available
MTSW-130-08-G-D-325
DigiKey Part Number
612-MTSW-130-08-G-D-325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-130-08-G-D-325
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 60 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTSW-130-08-G-D-325 Models
Category
Contact Length - Mating
0.325" (8.26mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A