Image for MTSW-130-07-L-D-195 is not available
MTSW-130-07-L-D-195
DigiKey Part Number
612-MTSW-130-07-L-D-195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-130-07-L-D-195
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 60 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-130-07-L-D-195 Models
Contact Length - Mating
0.195" (4.95mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A