Image for MTSW-125-24-T-D-190 is not available
MTSW-125-24-T-D-190
DigiKey Part Number
612-MTSW-125-24-T-D-190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-125-24-T-D-190
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-125-24-T-D-190 Models
Contact Length - Mating
0.190" (4.83mm)
Series
Contact Length - Post
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A