Image for MTSW-125-24-S-D-250 is not available
MTSW-125-24-S-D-250
DigiKey Part Number
612-MTSW-125-24-S-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-125-24-S-D-250
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-125-24-S-D-250 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A