Image for MTSW-125-13-T-D-1040 is not available
MTSW-125-13-T-D-1040
DigiKey Part Number
612-MTSW-125-13-T-D-1040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-125-13-T-D-1040
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-125-13-T-D-1040 Models
Contact Length - Mating
1.040" (26.42mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
1.230" (31.24mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A