Image for MTSW-125-12-L-D-300 is not available
MTSW-125-12-L-D-300
DigiKey Part Number
612-MTSW-125-12-L-D-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-125-12-L-D-300
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-125-12-L-D-300 Models
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Series
Contact Length - Post
0.630" (16.00mm)
Overall Contact Length
1.030" (26.16mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A