MTSW-125-11-S-D-715
DigiKey Part Number
612-MTSW-125-11-S-D-715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-125-11-S-D-715
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-125-11-S-D-715 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.715" (18.16mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.930" (23.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A