Image for MTSW-125-10-T-D-550 is not available
MTSW-125-10-T-D-550
DigiKey Part Number
612-MTSW-125-10-T-D-550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-125-10-T-D-550
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-125-10-T-D-550 Models
Contact Length - Mating
0.550" (13.97mm)
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A