Image for MTSW-125-07-T-T-240 is not available
MTSW-125-07-T-T-240
DigiKey Part Number
612-MTSW-125-07-T-T-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-125-07-T-T-240
Description
CONN HEADER VERT 75POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 75 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-125-07-T-T-240 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
3
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A