Image for MTSW-124-09-L-D-475 is not available
MTSW-124-09-L-D-475
DigiKey Part Number
612-MTSW-124-09-L-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-124-09-L-D-475
Description
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 48 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-124-09-L-D-475 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.475" (12.07mm)
Series
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A