Image for MTSW-122-22-G-S-365 is not available
MTSW-122-22-G-S-365
DigiKey Part Number
612-MTSW-122-22-G-S-365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-122-22-G-S-365
Description
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-122-22-G-S-365 Models
Category
Contact Length - Mating
0.365" (9.27mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.165" (4.19mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A